10-04-2018 tarihinde eklendi, 254 kez okundu.
İslam dünyasının din mensupları olan Müslümanların ibadet mekanına cami denir. Camilerin zeminleri her biri birbirinden güzel ve ibadet alanını renklendiren cami halıları ile kaplıdır. Camiler de genellikle israf dikkate alınarak gereğinden fazla aydınlatmadan kaçınılır. Minaresi olmayan veya bazı kurum ve kuruluşlarda ibadet için yapılan ufak mekanlara mescit denir. Bu mescitlerin zeminleri de yine farklı model ve renkli mescid halıları ile kaplanır.
 
Mescid halısı ve cami halısı seçerken parlak, göz alıcı ve çok renkli cami halıları seçilmez. Genellikle daha sade renkler tercih edilir. Bu sade renkler bazen camilere ayrı bir görkem katar. Ülkemizin her bir kesiminde bulunan herhangi bir mescidi ya da camiyi ziyaret ettiğinizde cami halısı ya da mescid halısına ne kadar çok değer verildiğini görebilirsiniz.
 
Cami halısı ve mescid halısı temizlikleri mevzusunda büyük bir incelik gösterilir. Günlük olarak süpürülüp temizlenen cami halıları bazı dönemlerde yıkanır, bazı camilerde ise halıların çapına göre temizlik firmalarından yardım alınır.
 
Cemaat de cami halısı temizliği konusunda ekonomik ya da beden gücü ile katkıda bulunurlar. Günlük temizliğin haricinde genel temizliği özel firmalara bırakılan camiler tepeden tırnağa ayrıntısına kadar temizlenirler. Temizlik cami halısından başlayıp, camlara ve duvarlara kadar devam etmektedir.
 
Günümüzde cami temizliği yapan özel firmalar Türkiye’nin her bölgesinde mevcuttur. Temizlik firmaları cami halıları temizliğinde güçlü makinelerle çalıştıkları için cami halısı içerisinde gücü yeterli olmayan makinelerin çekemediği toz ve halının derinliğine işleyen lekeler temizlenebilir.
Etiketler: cami halıları, cami halısı, mescid halısı, cami halıları