15-01-2018 tarihinde eklendi, 302 kez okundu.
Cami halısı ve mescid halısı ibadet mabetlerin dekorasyonunda vazgeçilmez bir unsur oldukları gibi aynı zamanda halılar mescidler ve camiler için en temel ihtiyaçlardır. Bir mescid yada bir cami halısız düşünülemez. Kullanım bakımından kapladıkları alanı göz önünde bulundurduğumuzda mescid ve cami halıları ibadet evlerimizin yegane donatılarıdır.
 
Mescid ya da cami temizliği denildiğinde de ilk akla gelen mescid halısı ve cami halısının temizliği olur. Camilerde halıların temiz ve sağlıklı tutulabilmesi için sıklıkla süpürülmesine ihtiyaç vardır. Süpürme işleminin sıklığı kadar nasıl süpürdüğünüz de önemlidir. Gelişi güzel bir süpürme yöntemi halıda biriken toz ve kalıntıların tam olarak temizlenememesine yol açar. Bu nedenle cami halısı ve mescid halısı süpürürken halının her bir bölgesinin üzerinden tekrar tekrar geçmek gerekir. Bu tekrarlama işleminde süpürgenizi ne kadar farklı açılarda kullanırsanız bir o kadar temizlik başarısı sağlanır. 
 
Mescid halıları ve cami halılarının temizliği toplum sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. her gün yüzlerce kişiyi ağırlayan camilerimizde halı ile temasımız evdekinden çok daha fazladır. bu durum göz önünde tutulduğunda yılda bir kaç kez halıların profesyonel ekipler ve donanımlı makinelerle temizlenmesinde fayda vardır. 
 
Bir diğer hususta cami ve mescidlerde kazara ile halılar lekelenirse anında müdahale edilmesi önemlidir. Eğer bir deterjan ya da başka bir kimyasal madde kullanacaksanız bu maddeyi önce çok fazla kullanılmayan ve çok göz önünde olmayan bir noktada denemeniz gerekir. Zira kullanacağınız kimyasal madde halınızda solma ve renk değişimlerine neden olabilir. 
 
Unutulmamalıdır ki mescid halısı ve cami halısı bütünlük arz eder. Belli bir noktadaki solukluk tüm caminin atmosferini bozabilir. Lekelere müdahale sırasında kullanacağınız kimyasal madde cami cemaatinde alerjik ve hatta daha ciddi hastalıklara da yol açabilir.
 
Etiketler: mescid halısı, cami halısı